Kısaca;

  • Yaklaşık %70’i network’e bağlı bankaların elinde bulunmaktadır.
  • 100 milyar adet üretilmesi planlandı.
  • Ripple’in arkasında ki şirket “OpenCoin”
  • Ripple’ın amacı swift sisteminin yerine geçmesi.
  • Coini “XRP”
  • XRP hızlı, ucuz, kolay kulanım sağlayan bir ödeme sistemi olması hedefleniyor.

 

Uluslararası transferler

Ripple, şu an için pazarın en büyük 3. kriptosu. ( 14.10.2017) tarih itibariyle. Swift ücretlerinin fazlalığı ripple gibi bir ödeme aracının önemini burda karşımıza getiriyor.

örnek vermek gerekirse;

Hesaptan giden bir swiftin asgari tutarı $32. Yani karşı tarafa $100 göndermek istediğinizde minimum $32 kesinti yapılıyor. Ticari / kurumsal ödemelerde $360 kadar çıkabiliyor. İşte tam da bu yüzden karşımıza ripple çıkıyor. Swiftin ulaşma süresini göz önünde bulundurursak ripple bu süreci saniyelere indiriyor ve gönderim masrafını kat be kat aşağıya çekiyor. Ripple eş zamanlı küresel bir ödeme ağıdır.

Ripple’ı gatehub gibi platformların dışında bankalar üzerinden gönderebilmek için bankaların ripple network’üne bağlı olması gerekiyor. Şu an Türkiye’den “Akbank” ripple ile çalışan ilk yerli banka. Ripple ağına yapılan işlemler için $0.0010 ödeniyor. Bitcoine göre oldukça ucuz.

Ripple üzerinden yaptığınız ödemeleri anlık olarak takip edebiliyorsunuz ve gönderdiğiniz para karşı tarafa saniyeler içerisinde geçiyor.

 

Yukarıda ki resimde gördüğünüz üzere 2017 itibariyle ripple’la çalışan banka sayısı bir hayli fazla. Dünya’nın en büyük 50 bankasının 15’ide ripple ile çalışmaktadır.

 

İşlem Şeması;

 

XRP değeri ve toplam hacim

Pazarda 3. sırada kendine yer bulan ripple’ın market cap’ı $9.986.979.001. Dolaşımdaki xrp adedi 38.600.451.446.

 

Ripple mayıs ayında rekor kırarak 0.40 usd barjını aştı ekim 2017 itibariyle 0.24 usd den işlem görmekte. Fiyatının artması anlaştığı bankalarla ilişkilendirebilir fakat kullanım olmadıkça ve coin miktarının fazlalığı göz önüne alındığında fiyatı uzun vadede maksimum 1-1.5 doları görecektir. Yatırım tavsiyesi olmamakla birlikte kişisel yorumumdur bunun nedeni ise swiftin yerine geçecek olmasından ötürü ticarette kullanılması beklenen ripple bitcoin veya bir çok altcoin gibi çok fazla oynama yapmayacaktır. Keza 100.000 dolara aldığınız bir malın karşı tarafa iletene kadar 90.000 olması ripple kullanımı ciddi oranda azaltır. Bu yüzden 1 dolara endeksli bir fiyatta seyredeceğini düşünmekteyim.

 

Bir diğer ayrıştırıcı fark ise ripple’da madencilik yoktur. Blockchain temeline aykırı olarak ripple bir şirkettir. Diğer coinlerde olduğu gibi merkezsiz değildir ve ürettiği toplam coin miktarı (100 milyar adet) işlem yapıldıkça xrp miktarı sistemden silinmektedir.

 

Ripple uzun projeksiyonda hayatımızda olmaya ve ayakta kalacağına hemen hemen eminiz.