Madencilik nedir?

Bazı terimler duymuş olabilirsiniz. Bunlardan bazıları; “Bitcoin çıkartmak”, “Bitcoin madenciliği”, “Mining”.

Sırayla ilerleyelim.

Bitcoin Çıkartmak: Dünya’da milyonlarca bilgisayar bitcoin havuzuna bağlı olarak bitcoin çıkartıyor. Eskiden kişisel bilgisayarlarımız bile bitcoin mining yapmaya yetiyordu fakat zamanla sadece mining için üretilen cihazlarla mining yapılmaya başlandı.

Bitcoin madenciliği yasaldır ve Bitcoin işlemlerini doğrulamak ve Bitcoin ağının herkese açık ana hesap defteri için gerekli güvenliği sağlamak üzere SHA256 çift türlü karma doğrulama işlemleri yapılarak gerçekleştirilir.

Bitcoin ağı, gerekli hesaplama gücüne katkıda bulunanlara bitcoin açığa çıkararak Bitcoin madencilerine emeğinin karşılığını verir. Bu, hem yeni tanzim edilen bitcoinler biçiminde hem de bitcoin madenciliği yapılırken doğrulanan işlemlere dahil olan işlem ücretleri biçiminde olur. Ne kadar çok hesaplama gücü katkısı yaparsanız, ödülden alacağınız pay da o kadar büyük olur.

Bu yazı yazıldığı sırada Eylül 2017, 1 BTC ödülü 12.5’dir.

 

 

 

Dünyada sayıları git gide artan kişilerin, mining için daha fazla işlemci gücü yatırmaya başlaması ve sayının artması bitcoin madenciliğini zorlaştırmıştır. Sistem bu doğrultuda, piyasaya kısa sürede çok sayıda Bitcoin sürülmesini yavaşlatmak ve 10 dakikada 1 blok hızını koruyabilmek için, kendi içinde otomatik olarak zorluk seviyesini ayarlıyor.

 

Bitcoin Madenciliği

Yaptığınız her işlem, bilgisayarların işlemci güçlerini kullanarak çözülen şifrelerle açık deftere (ledger) kayıt edilir. Blockchain’e gönderilen ve çözülen her algoritmaya mining denilen işlem denmesinin sebebi budur. Miner bu işlemi yapan kişilere verilen addır.

Günümüzde örnek vermek gerekirse 6’lı bir rig kurulumunun maliyeti 20 bin lirayı geçmektedir. Rig birden fazla ekran kartlarını bir araya getirerek hazırlanan setin adıdır.

 

(üst resim) 6’lı gpu kripto para çıkartma rigi. 

Ayda 1 milyon euro elektrik faturası ödeyen İzlandadaki bitcoin mining fabrikası’nın kısa belgeselini izlemek istersiniz diye aşağıya bırakıyorum.

 

 

 

 

 

 

bitcoin102 bölümünden daha teknik bilgilere ulaşabilirsiniz.