Litecoin

 

  • BTCC yaratıcısı Bobby Lee ve Litecoin yaratıcısı Charles Lee kardeşler.
  • Toplam 84.000.000 (seksen dört milyon) adet litecoin var.
  • Litecoin hashing algoritmasını kullanıyor.
  • Litecoin, bitcoinden 2 yıl sonra 13 ekim 2011’de çıkartıldı.
  • Yaratıcısı Charles Lee önceden Coinbase’in mühendis direktörüydü.
  • Kasım 2013’de Litecoin’in market pazarı 1 milyar dolara ulaştı.
  • İlk altcoindir.

 

Litecoin tercih edilmesinin sebeplerinden biri bitcoine göre daha hızlı işlem sağlayabilmesidir. 1/4 oranında daha hızlı olan litecoin matematik tabanlı teknoloji ile ağını korumaktadır. Litecoin’inde merkezi yoktur.

Kişisel bilgisayarlarla bile madencilik yapılmasını sağlaması hedeflenmişti fakat gösterilen ilgi litecoinin de artık şahsi bilgisayarlar ile kazınmasının zor olduğunu söyleyebilirim.

 

aşağıda ki görselde gördüğünüz antminer l3+ cihaz sadece litecoin için madencilik yapmaktadır ve aylık yaklaşık “6” litecoin getirisi var. Bu Ekim, 2017 tarihi itibariyle böyle olduğunu hatırlatmakta fayda var. Zorluk seviyesi arttıkça blok bulma zorlaşacak ve gelişen teknolojiler ile birlikte 1-2 sene içerisinde bu koca makine 1 litecoin kazıyamayabilir hale gelebilir.

 

litecoin miner

 

Litecoin üretimi bitcoine protokolü üzerinde kurulmuştur fakat bitcoin 21.000.000 adet ile sınırlıyken litecoin 84.000.000 adet ile sınırlı yani bu demek oluyor ki bitcoine göre daha kolay madencilik yapılabilir.

 

İlginç notlar:

Segwit yazımızı okuyanlar bilirler, kısaca; protokolünde değişiklikler yapılması olsun, işlem hacimlerinin arttırılması gibi yenilikler getiren segwit ilk litecoin de denendi. Bunun aslında nedeni ilk olmasından kaynaklı bitcoin de denenmeden önce neler olabileceğine dair fikir vermesi açısındandı. Yani aslında bir kobaydı.

Merak edenler için nisan 2017’de segwit başarıyla tamamlandı ve zaten o tarihten sonra litecoin hızlı bir çıkış sergiledi.

 

 

 

Litecoin tıkı Ethereum gibi akıllı sözleşme desteklemeyi düşünüyor ve “Atomik Takas” diye farklı bir yenilik getirecek. Fakat bu bence ethereumun işi ve litecoin çok fazla yenilik, hareket derken amacından çıkıyor gibi gözüküyor.

 

 

 

Güncel litecoin fiyatı