IOTA, blok zincir kullanmayan yeni açık kaynaklı dağıtılmış defterin temel ilkesi olarak bilinmektedir.

Tangle olarak bilinen yenilikçi kuantum geçirmez protokolü sayesinde , sıfır ücret, sonsuz ölçeklenebilirlik, hızlı işlemler, güvenli veri aktarımı ve daha birçok benzersiz yeni özellikleriyle dikkat çekmektedir.

 

ÖZELLİKLER

Ücretsiz İşlemler

Bir IOTA (IOT) işlemi göndermek için, bir kullanıcının aygıtı Karıştırma yaparak iki işlemi doğrulamalıdır. Bu iki işlemin doğruluğunu onaylamak için, bir cihaz işin zorluğunu yerine getirir; bu sadece bir dizi matematik problemidir.Bu matematik problemleri, dizüstü bilgisayarlar ve telefonlar da dahil olmak üzere hemen hemen her modern cihaz ile yapabilirsiniz.
Kullanıcı ve madenciler artık IOT sisteminde ayrı birer kuruluş değillerdir. Bu olay ise madencilerin yüksek miktarda enerji kullanımı ihtiyaçlarını ortadan kaldıracaktır.Daha da önemlisi, işlemlerde madencilerin gereksinimini ortadan kaldırdığından, yeni basılan para birimleri ve işlem ücretlerinin sistemden çıkarılmasına gerek kalmayacaktır. Bunun sonucunda IOTA’nın ücretide sıfır olacaktır. Yani her kullanıcı aynı zamanda diğer işlemlere onay veren birer madencidi.

IOTA’daki çalışma belgesi, geleneksel blok zincirlerde kullanılan sistemle karşılaştırılmamalıdır. IOTA’nın çalışma belgesi doğrudan Hashcash ile karşılaştırılabilir ve iki amaca hizmet etmektedir. Bunlardan biri Spamları önlemek olacaktır.Diğeri ise Siber saldırılarını önlemek içindir.

 

Kademesiz Ölçeklenebilir

Her işlem yapan kişinin işlem karşılığı üzerine başka kişilerin iki işlemini  doğrulaması gerekmektedir., Bu yüzden daha fazla işlemin onaylanması için , işlem yapan kullanıcı sayısının artması gerekmektedir. Bu, IOTA’nın sonsuz sayıda işlem sayısına orantılı olarak ölçeklendirildiği anlamına gelmektedi. Bu grafikte IOTA ölçeklenebilirliği gösterilmektedir.

Hızlı İşlemler

İşlem süreleri Tangle’daki işlemlerin sayısıyla ters orantılıdır. İşlemler ne kadar fazla olursa, her işlem o kadar hızlı teyit edilecektir. IOTA kritik yoğunlaşma kitlesine yaklaştıkça, işlem süreleri ise  ağ yayılım süresine yaklaşacaktır.

Kuantum Kanıtı

IOTA, Elliptic Curve Cryptography (ECC) yerine karma tabanlı imzalar kullanır. Karma tabanlı imzalar sadece ECC’den daha hızlı olmakla kalmaz, imzalama ve doğrulama işlemini büyük ölçüde basitleştirir ve Tangle protokolünün genel karmaşıklığını azaltır.

Tangle ( Karmaşıklık) Nedir ?

IOT , temel olarak blok köprü protokolünden farklı bir yazılım protokolü olan Tangle ‘ı kullanır. Tangle ‘ın en önemli yanı işlemlerin paralel olarak işlenmesidir. Tangle, blockchain den iki ana yoldan ayrılır:

1) IOTA, doğrulamayı paralel hale getirerek yüksek işlem çıktısı elde edebilmektedir. İşlem sayısının artması karışıklığı arttıracaktır. Buda işlemlerin daha hızlı halde tamamlanacağını bize göstermektedir.

2) “Madenciler” ve “kullanıcılar” ayrıştırılmış varlıklar olduğundan,Madencilere ödenen blok ödülleri, çoğunlukla kullanıcıların işlem ücretlerinden kesilmektedir.Tangle de, “madenciler” ve “kullanıcılar” artık ayrılmış kuruluşlar değildir. Kullanıcı aynı zamanda diğer işlemlere onay veren birer madencidir.

Bir blok zincirinde bir işlemin onaylanması için blok oluşturulması için belirli bir rastgele zaman aralığı geçmelidir. Tangle , eş zamansız yerleşime izin vermektedir. Bu da işlemeleriniz onay beklerken dışarıdan birinin keyfi onay vermesinin olmadığını göstermektedir.


 

 

 

 

 

Kaynak: iota support

kaynak