ICO (Initial Coin Offering) Nedir?

Kripto para sektörüyle birlikte sıkça adını duyduğumuz ICO nedir? Basit bir anlatım ile, ICO kavramını detaylandırıp sektör hakkında detaylı bilgisi olmayan okurlarımızın dahi kolayca anlayabileceği bir dille açıklayalım.

ICO, kelime anlamı olarak (Initial Coin Offering) kısaltması olarak kullanılır. Coin (koin) kelimesini, bir dijital para, sanal para olarak düşünürsek, ICO’yu ”başlangıç parası teklifi” olarak açabiliriz.

ICO süreci nasıl çalışır? 

Yeni bir iş fikrinizin olduğunu düşünelim. Bu iş fikri, Blockchain ve – veya, kripto para tabanlı olsun. Ancak işi kurmak için çok iyi bir fikriniz, iş planınız, büyüme planınız vb her aşaması hazır olmasına rağmen, tüm bu süreçleri yürürlüğe sokacak kadar sermayenizin olmadığını düşünün.

Aynı şartlarda şayet bir klasik ticaret yapacak olsanız yapmanız gereken şeyin ne olduğunu hepiniz bilirsiniz, o işe bir ya da birden fazla yatırımcı ortak almanız gerekir.

ICO’ların çıkış amacı tam da budur. Yeni başlanacak olan bir proje için gerekli olan yatırımı toplayabilmek…

Bir ICO, tüm alt yapısını hazırladıktan sonra başta sosyal medya ve haber kanalları olmak üzere, projenin amacını, çözdüğü problemi, hedefini, yol haritasını, ne zaman yatırım toplamaya başlayacağını, yatırım sürecini, yatırım rakamları ve projenin başlangıç tarihi gibi net detayları içeren bilgileri paylaşır.

Klasik yatırım projelerinin aksine ICO’lar dünyada internetin ulaştığı heryerden yatırım toplamak için en etkili ve en kolay yatırım alma sürecidir.

ICO’lar bazen yalnızca tek aşamalı, bazense iki aşamalı olabilir. Bazı ICO’lar ilk aşamada projenin gelişimi için büyük yatırımlar talep ederek, projelerine ortak alabilirler. İkinci aşamada ise tüm kullanıcılara birkaç dolarlık sermayeler ile fırsat sunan ”Token” satışına geçilir.

X adında bir ICO projeniz olduğunu düşünelim. Basit anlaşılması için rakamları küçültelim ve projenizin tasarlanmış olan 100.000 adet kripto parası olsun (x coin)

Henüz bir değeri olmayan x coin için adetle satma ihtimaliniz olmadığı için, her bir x coini temsil eden token (jeton) satışı yapalım. ICO ilk token satış süresini 1 hafta olarak belirleyelim. Bu 1 haftada Blockchain teknoloji sayesinde, akıllı kontratlarla 200.000 adet token satmış olalım. Bu durumda ICO token satışı sonrası 100 adet token satın almış bir yatırımcıya 1/2 oranında x coin, blockchain sayesinde o yatırımcıların hesabına aktarılacaktır.

Yüzbin coin’iniz var ve yüzbin token satılmış ise, 1/1 birebir coin gönderilir, 50bin token satılmış ise 2/1 oranı yani her yatırımcının hesabına 2 katı coin gönderilir.

Bu durumda, ICO projesi işin gelişimi için gerekli olan yatırım fonunu toplamış, yatırımcılar ise gerçekten inandıkları bir projenin geleceğine yatırım yapmış olur.

Yatırımcılar ise, coin’e çevrilen yatırımları karşısında x coin değeri artışa geçtiğinde kazanç sağlayabilirler. ICO projelerine yatırım yapmanın bir avantajı da, genelde token satın alımlarında belli yüzdelerle indirim olmasıdır. 100 dolar karşılığında 100 token alabilecekken, 125 token alabilme gibi…
 

 

kaynak