Hashgraph Nedir ve neden daha blockchainden daha iyi?

Hashgraph, Bitcoin ve Ethereum’da olduğu gibi büyük hesaplama ve sürdürülemez enerji tüketimi ihtiyacını ortadan kaldıran üstün bir dağıtık veritabanı teknoloji sistemidir.

En önemlisi, fikir birliğine sahip olunabilir ( bunun neden çok önemli olduğunu birazdan yazacağım )

  • 50.000 kat daha hızlı. bandwidth ile sınırly -250,000+ işlem / saniyede.

Şu anda bitcoin saniyede 7 işlem ile sınırlı

Blok zinciri dünyasında bir madenci, bir blokta hangi işlemlerin gerçekleşeceğini seçebilir, siparişleri gelecekteki bloklara yerleştirerek erteleyebilir, hatta sisteme tamamen girmelerini engelleyebilir.

  • Daha adil: Matematiksel olarak ispatlanmış adalet (fikir birliği süresi damgası ile) buna  -consensus time stamping- deniyor. Yani hiçbir kişi işlemlerin sırasını değiştiremeyeceği anlamına geliyor bu.
Bir olay meydana geldiğinde, herkes birkaç dakika içinde bunu bilebiliyor. Depolama işleminin sadece etkileri gerekli kalıyor, diğer her şey zaman kaybı veya depo kaybı olduğundan kullanılmasına gerek yok. Bu, şu anda ihtiyaç duyulan depolama alanını (Bitcoin: 60GB) 1GB’lık bir kısma çekerek, akıllı bir telefonun artık bir node görevi görebilmesini sağlıyor.
  • Geliştirilmiş Güvenlik: Eşzamansız Byzantine Hatasına Duyarlı: Hiçbir üye, topluluğun bir uzlaşmaya varmasını engelleyemez veya ulaşıldığında fikir birliğini değiştiremez.

Byzantine ile fikir birliği sağlanabilirken, blockchain dünyasında sadece zamanla artan bir ihtimal var.

Herhangi bir fikir birliğine varılamazsa, daima çatışmalar ortaya çıkacaktır. Bu sebeple, Bitcoin Cash ve Bitcoin Gold gibi farklı birimlerle sonuçlanan hardforklar ortaya çıkıyor.

  • Blok zincirinde, işlemler tek bir uzun zincir oluşturan kaplara (bloklar) konur. İki madenci aynı anda iki blok oluşturursa, topluluk sonunda bir tane seçip diğerini atacaktır.

 

 

  • Ucuz: proof-of-work (PoW) önler, yani kendisini yavaşlatmak için algoritmik hesaplamaları boşa harcamak zorunda kalmaz, bu nedenle pahalı, özel donanım gerekli değildir.


Hashgrap ekibinin tanımı: Bizim kendi fikir birliği algoritmamız olduğuna unutmayın. Ethereum, Casper ile proof-of-stake’e geçerken, hashgrap algoritmamız, oy vermeye gerek kalmadan, oy verme sistemi olan Sanal Oy Verme adlı bir teknolojiyi kullanıyor. Hashgraph, uzlaşmayı sağlamak için “Gossip about gossip” adlı bir protokol kullanıyor. Gossip, bilinen herhangi bir bilgisayar bilimi terimidir; bu, herhangi bir rastgele node çağırmak ve bu nodeun tanıdığınız her şeyi bilmediğini söylemek olarak tanımlanabilir. Dağıtılmış defter teknolojisinde “temel” veya minimum bant genişliği, işlemlerin her nodea(düğüme) gitmesidir. Gossip about gossip, konuştuğumuz son kişiyi içeren bu gossipe küçük miktarda bilgi eklemeye değinir, dolayısıyla gossip ile elde ettiğimiz bilgileri kullanarak, Hashgraph’ı oluşturabiliriz. Hashgraph’a sahip olduktan sonra, bir nodeun oy vereceğini bilmek son derece kolaydır, çünkü her bir düğümün ne bildiğini ve ne zaman bildiklerini biliyoruz. Şimdi, Hashgraph’ın verilerini 30 yıllık oy algoritmalarının bir girdisi olarak kullanabilir ve esasen özgür olmak için uzlaşmayı sağlayabiliriz. Bu 30 yaşındaki oylama algoritmalarının güçlü matematik ispatları var – Asenkron Byzantine hata toleranslı, yani ne zaman fikir birliğine varacağımızı, ne zaman garanti vereceğimizi biliyoruz, matematik ispatımız internet hızıyla ilgili hiçbir varsayımı yapmıyor, güvenlik duvarları, ddos saldırıları , virüsler veya botnet’ler. Buna ek olarak, gossip protokolü nedeniyle, Hashgraph son derece hızlı (250.000 işlem / saniye) ve her etkinlikte adil işlem ve zaman damgası da alıyoruz.

Merkez bankaları blockchain ile kaybediyor.

Hashgraph tabutta bir füzedir.