Bitcoin, Ethereum Ve Blockchain Madenciliği Yapılabilecek Ülkeler Ve Nedenleri

Bitcoin, Ethereum ve Blockchain Madenciliği Yapılabilecek Ülkeler ve Nedenleri;

Son günlerde oldukça popüler olan dijital madencilik bitcoin ile adını duyurmaya başlamıştır. Sonrasında ise, bitcoine ethereum gibi çıkan alternatifler ile dijital madencilik büyüme aşamasına geçmiştir. Bugünlerde ekran kartlarının sık bir şekilde bulunamaması ya da bulunduğunda çok pahalı fiyatlara alınmasının sebebi de budur. Ucuz elektrik ve bilgisayar parçaları Hindistan gibi ucuz ülkelerde bulunabilmektedir. Hint borsaları yasal bir düzenleme olmasa bile, kripto para alanında olumlu adımlar atmaya başlamıştır. Bitcoin’in yasal düzenleme kazanmasıyla beraber Hindistan’daki işlem hacimlerinin de artması beklenmektedir. Böylece Bitcoinde de faaliyet artışı gözlenebilecektir. Wallet ad verilen sanal bir cüzdan yardımıyla kullanılan Bitcoin’in oluşturulması ise, oldukça basittir. Üstelik kişi başına şu kadar miktarda cüzdan açılabilir diye bir kuralı da yoktur. Cüzdan oluşturmak için kimlik bilgilerinizi vermeniz gerekmemektedir. Bitcoini kullanabileceğiniz mağaza sayıları günden güne artış göstermektedir. Bitcoin’in göstermiş olduğu bu başarıdan ötürü, diğer dijital kripto sanal para birimleri de ortaya çıkmıştır. Popüler olan alternatiflerden Ethereum’un da bunlardan bir tanesi olduğunu söylemek mümkündür. Her para biriminde olduğu gibi dijital paralarında bir kayıt sistemine ihtiyacı vardır. Burada da blockchain devreye girmektedir. Dijital ortamdaki hesap hareketlerinin kaydını temsil eden bir veri yapısı olan blok zinciri, hesap defterinin kendisini ve hareketlerini güvence altına almaktadır.

Bitcoin Kullanma Nedenleri

  2008 yılında deneysel olarak başlatılan Bitcoin’in herhangi bir resmi kuruluş, banka ya da merkez bankasıyla bir alakası yoktur. Ülkelerin para birimleriyle alınıp satılması mümkün olan dijital bir para birimidir. Aracı kurumlara gerek kalmadan transferi yapabilmektedir. Küresel piyasalar içerisinde para birimleri olan Dolar ve Euro’ya alternatif olarak gösterilmektedir. Güvenlik önlemleri alındığı takdirde, güvenli wallet sistemleri kullanıldığında Bitcoin’i kullanmak da güvenli olmaktadır. İleriki zamanlar için Bitcoin’in, kağıt paranın bir alternatifi olacağı düşünülmektedir. Henüz kağıt para olmasa da, kart yardımıyla ülke parasına çevrilebilmektedir. Wallet sistemleri kart verdiğinde otomatik olarak Bitcoinler, ülke parasına çevrilerek, alışverişlerde güvenli bir şekilde kullanılabilmektedir. Avustralya, Belçika, Bulgaristan, Kanada, Şili ve Çin gibi ülkelerde kullanımı yaygındır.

Ethereum Kullanma Nedenleri

  Blockchain’in mantığından yola çıkılarak oluşturulan Ethereum’un, özel bir yazım dilinin kullanılmasıyla, bu işletim sistemi üzerinde merkezi olmayan yazılım protokollerinin geliştirilmesine imkan tanıyan özel bir sistem olduğunu söylemek mümkündür. Merkezi olmayan yazılım protokolleri, aynı işletim sisteminde yer alan ve sadece bir Blockchain üzerinden binlerce sayıda alt coin yaratılmasına olanak tanıyan özel protokollerdir. Ethereum’un kaynağını kripto paradan aldığını söylemek mümkündür. Bitcoin’in altın olarak görülmesine karşılık, Ethereum’un petrol konumunda olacağı öngörülmektedir. Ethereum’un güvenli platform tasarımı sayesinde geliştiriciler, Blockchain ağı üzerinden kendi paralarını basabilmektedir. Büyük bir pazar paya sahip olduğu için de Ethereum’un değeri artmıştır.

Blockchain Kullanma Nedenleri

 

Blok zincir anlamına gelen Blockchain’de, dijital sistemlerde yer alan bütün bloklar birbirine zincir halkası gibi bağlanmaktadır. Bitcoin ile hayatımıza giren bu sistem, giderek daha da yaygınlaşmaya başlamaktadır. Bloklar onay aldıktan sonra değişmez ve kırılmaz bir blok zinciri oluşturabilmektedir. Blokların değişmezlik özelliğinin sağlanması amacıyla sistemde hash kullanılmaktadır. Böylece her blok için parmak izi alınmış olmaktadır. Bu parmak izleriyle de blok şeklinde sisteme yazılmaktadır. Parmak izlerinin alınabilmesi için ağdaki işlemci tarafından onay verilmelidir.

  Şeffaf bir sistem olan Blockchain’de, uygulamayı kullanıp, protokole dahil olan her işlemci anlık olarak iletilmektedir. Dolayısıyla dağıtık bir sistemdir. Herkes tarafından rahatlıkla izlenebilir. Geriye dönük işlemler sorgulanabilir. Blockchain’de tüm veriler korunmaktadır. Veriler blok olarak sıralanır ve geriye dönük değişiklik yapılması mümkün değildir. Güvenlidir.