Karşılaştırmalar yatırım tavsiyesi olmadığını her yazıda hatırlatma gereği duymuyorum. Siteyi takip edenler artık biliyorlar, lütfen alacağınız coinin ne işe yaradığını, teknolojisini, ekibini, geçmişini, whitepaperini, slack, twitter gibi sosyal medyalarını takip etmek zorunda olduğunuzu unutmayın.

 

Filecoin, Maidsafe ve Siacoin’i incelemesi

Merkezi sunucu sistemi olan (centralized) firmalar; Amazon, Microsoft azure, Google bunlar en büyükleri. Şu an yaklaşık 20$ karşılığı google dan 1 tb cloud sunucu kiralayabiliyorsunuz.

Merkezi olan, kapatılabilen, hacklenebilen, pahalı sunucular olması centralized sistemlerin dezavantajları.

 

 

Blockchain avantajlarının sunduğu file storage avantajlarına bakacak olursak

  • İşlem ücretleri (ekonomik)
  • 7/24 (bakım, vs. yok)
  • Hızlı yükleme ve indirme
  • Güvenli data

Merkezi olmayan sunucuların güvenirliği, kırılamaz oluşu merkezi olan sunuculara göre avantaj sağlamaktadır. Şimdi aşağıda decentralized hizmeti veren uygulamalara inceleyelim.

 

 

 

Filecoin

Whitepaperini incelerseniz ve eğer matematikçi değilseniz pek birşey anlamanız mümkün değil. Anlamadığım bir whitepaper benim için güvenilir gelmiyor. 

 

MaidSafe

Websiteleri gerçekten çok güzel ve whitepaper daha anlaşılır. Filacoine göre borsalarda işlem gören maidsafe şu an 0.34$ dan hareket etmekte fakat coincheckup analiz sitesi maidsafe’e 2/5 puan vermiş ki bu bir hayli düşük. 

 

SiaCoin

Sia benim uzun projeksiyonda file date storage konusunda aşama katedebileceğine inandığım bir coin. Coincheckup analizi 3/5. 

Kendim aynı zamanda sia miningi yapıyorum ve para yatırmaktansa gerek işlemlerini kazıyarak gerekse storage vererek sia coin biriktiriyorum. Şu anda 0.0037 ile yok olma aşamasına geldi 🙂 fakat ilk başta belirttiğim gibi uzun projeksiyonda değerleneceğini düşünüyorum. Kendim dosyalarımı saklamak içinde sia kullanıyorum ve 10 gb storage için 0.17 cent ödüyorum. Komik bir rakam ki tüm dosyalarım decentralized. Yatırım tavsiyesi olmadığını hatırlatmama gerek yok neticede mayıs ayından buyana sürekli düşme ivmesinde.

Bunun sebeplerinden biri insanların siayı indirmeleri, kurmaları ve anlamaları gerçekten zaman alacaktır eğer bu süreçte sia ayakta kalır ve güçlü rakiplerine karşı direnç gösterirse fiyatını tekrar yukarıya doğru çıkartacaktır.