Blockchaini anlamak

 

 

 

Yukarıda 4 tane blok görüyorsunuz blok 51 – blok 52’ye geçerken 52. blok bir önceki blokun özetini alır. Yani 51. blokda gerçekleşen tüm işlemlerin özeti 52.bloka aktarılır. Bu değişmez bir kuraldır ve her blok bir önceki blokun özetini alır.

 

İlk blokun adı : Genesis

 

main.net’de herkes varolan blockchaine bağlıdır. Private Network yani kapalı networkler diğer networklerden bir farklılık göstermez sadece kontrol bizdedir.

Bu bloklar “mine” edilmeli. ( madencilik ) site içerisinde madencilikle ilgili bir çok makale bulabilirsiniz bu derslerde madencilik öğretilmeyeceğinden eğer madencilik konusunda eksikseniz  http://kriptoakademi.com/madencilik-mining/ buradan başlayarak diğer içerikleri okumanız önemlidir.

 

Mine edilmelisini şöyle anlayabiliriz; nasıl olduğunu hatırlayalım 1. blok, 2.bloka geçerken bir önce ki yani 1. blokun özetini (signature)’ını alır. Yani 1. blok mine edilmeli buna bir matematik bulmacası diyebiliriz.

Çözümü zor ama doğrulaması kolay!

Bitcoin ve Ethereum şu an için proof-of-work kullanıyorlar, ether yakın zamanda proof-of-stake’e geçecek. Bu kavramlarla da aşine değilseniz bu içerikleride okumalısınız.

 

 

Örneğimize bakalım; Miktar veya data + private key imzanız = doğrulanmış işlem. Formülümüz bu.

Private key: ( kriptografik hash ) işlemleri imzalamak için kullanılır. Sadece sizde bulunması gerekir ve kimseyle paylaşılmanız önerilmez.

Blockchain nerede?

Cevap: Her bilgisayarda!

Kocaman dağıtık bir veritabanı. Geleneksel veri tabanları yerine (server-side) tamamen dağıtık ve güvenilir bir veri tabanı olduğunu düşünün. Örneğin geth indirdiğiniz zaman tüm ethereum blockchainini indirmiş olursunuz.

Anlaşılacak dilde izah edersem; Siz ethereum node’u bilgisayarınıza indiriyorsunuz ve tüm ethereum blockchainini indirmiş oluyorsunuz böylece tüm bloklar sizin bilgisayarınızda olmuş oluyor.

 

POW / POS

Proof-of-work çok fazla enerji tüketir ve maliyetlidir. Bir blok kazımak ve transaction gönderme ücretleri yüksektir.

Proof-of-stake bunun için etheriniz bulunması gerekiyor böylece hem enerji tüketimini minimize ediyoruz hemde doğrulama işlemini ether ile yaptığınız için güvenlik sorunu yaşamıyorsunuz.  Proof-of-stake şuan test aşamasında ve 2018 yılında “casper” ile birlikte ethereum forkunda gerçekleşicek.

 

Neler Öğrendik

  • Private ve public zincirler
  • Temel blockchain
  • Private key’inizi kaybetmemenizi.
  • Pow ve Pos

 

 

Bölümlerin sonunda konuyla alakalı videolar koymaya çalışacağım. İzleme fırsatınız olursa akılda kalması daha sağlıklı olur.

Bir önceki yazımız olan Ders #1 Ethereum & Solidity Programlama Nedir? başlıklı makalemizde akıllı sozlesme ethereum, akıllı sözleşmeler ve ethereum dili hakkında bilgiler verilmektedir.