Coin ve Token farkı nedir?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Coin ve token arasında ki fark genelde karıştırılıyor. Bu konuda en sade şekilde anlayacağımız şekilde izah etmek gerekirse;

2017 itibariyle bir çok proje Ethereum smart contract yapısını kullanıyor. Çünkü bu platformda bir ico düzenlemek veya bir varlık ortaya çıkartmak daha stabil.

Şeker bankası niçin şekerkart yerine Şeker bonus kart kullanıyor çünkü bonus kart alt yapısını kendine entegre etmesi sıfırdan bir sistem yaratmasından hem daha kullanışlı hemde pazarlama açısından daha olasılıklı.

Bunların arasında kendi SDK’ sını yayınlayan, kendi blockchain sistemine geçiş yapacağını duyuran örnekler var. EOS gibi. İleride çok yüksek rağbet görecek bazı projeler kendi blockchain sistemlerine geçiş yapabilir. O vakit token olmaktan çıkar başlı başına coin olurlar.

Kısacası;

Token – Bir coinin alt yapısını kullanarak oluşturulmuş asset.
Coin –  Kendi özgün block defterine sahip geliştirilen BTC kopyası.

Yorumlara her zaman merak ettiklerinizi yazabilirsiniz.

Paylaş:

2 yorum

  1. Peki bu coin ve token farklarından bir tanesi Tokenlerde total supply olurken coinlerde max supply olması yani coinler belli bir sayıdan sonra üretilmicek olması ama tokenlerin hiç birinde böyle bir şey söz konusu degil gibi total supply dedikleri sayı genişletilebilir mi yani ?

Yorum Yazın