Bitcoin kitlelere hala çok çekici gelmesine rağmen bazı ödemeler konusunda sıkıntılar yaşatıyor. Yavaş işlemler ve yüksek fee’ler bitcoinin ödeme aracından çok store of value (saklama aracı) olmasına doğru yöneltti. Belkide böylesi çok daha iyi çünkü benim görüşüm siteyi takip edenler bilecektir -gold 2.0-

Bitpay gibi bazı servis sağlayacıları ekstra ücretler ödemeye başladılar bunlardan bir tanesi yapılan ödemeler karşılığı verilen her fatura için ek bir şebeke ücreti ödemesi problemi. Şirkete göre bunun nedeni ödeme gerçekleştikten sonra UTXO protokolüne bağlı kalması. En azından bu sorun şimdilik geçecek gibi durmuyor. Ayrıca bugün gelen maila göre de 2.000 usd günlük atm çekim limitleri de 1.000 usd’ye düşürüldü.

BitPay’i kullanmak için bir Ekstra Ücret

Bu ekstra ödemenin mandencilik ücreti olduğunu zannetmeyin, bu zaten ödeniyor üstüne bir de şebeke ücreti ödemekle zorunlu kılınıyoruz ve ödemenizi geri alsanız dahi sadece gönderip-alma ücreti bile çok yüksek oldu ve buda bitcoin transferlerinin artık çekiciliğini azaltmış bulunmakta.

 

 

Bu maliyetin düşürülmesi o kadar kolay değil. Bir seçenek, maliyeti dengelemek için daha büyük gruplar halinde Bitcoin alımları yapmaktır. Maalesef, bu, ek ödemelerin yapılması gerektiğinde çalışmıyor. Kullanıcıların iki kez bir şebeke maliyeti ödemesi kesinlikle olası. Bu sorunu yaşamamak için başka bir seçenek, bir ödeme protokolü uyumlu cüzdan kullanmak olduğunu hatırlatalım.