AML nedir?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

anti-money laundering 

 

Kısa adı ” aml ” olarak geçer. Tüm dünya üzerinde kara paranın aklanmasını önlemek için kullanılan terimdir. Her ülkenin farklı aml politikaları vardır. finansal kurumların aml formları ve bunları takip eden genelde yasal uyum adı altında çalışan departmanları vardır. Türkiye deki kurum masaktır. Her sene seminrleri çeşitli ülkelerde verilmektedir.

 

Crypto ile alakası nedir?

kriptolar ile alakası borsaların “kyc” ( know-your-customer ) yani özetle müşterinin kim olduğunu bil protokolleriyle birlikte kara para aklanması önlemek amaçlı aml politikaları vardır. Bunun için kullanıcılardan bazı verificationlar istemektedirler. Bu kullanıcının yararına olan bir durum olduğundan stock marketlere bu bilgileri paylaşmamızda bir sakınca yoktur.

Paylaş:

2 yorum

 1. hocam nasıl zararı yok. adamlar bu bilgileri alıp kendileri usulsuzlük yaparken kullanabilirler.
  bu bilgileri satabilirler ve daha kötüsü olmayan bitcoinleriniz için yarın öbürgün kaçırabilirsiniz bile.

  • kriptoakademi on

   Merhaba,
   Bu bilgilerin güvenliğini vermiş olduğunuz sağlayacılar saklamaktadırlar. Western Union’da da $10 dahi gönderseniz kimliğinizi vermek zorundasınız. Kripto paraların toplumda güvenirliği içinde gereklidir KYC. Son olarak fiat para birimlerinde de kaçırabilirsiniz bunun almış olduğunuz kriptolarda kimlik vermenizle bir bağlantısının olmasını çok düşük buluyorum.

Yorum Yazın