Bu yazımızda en çok merak edilen ve anlaşılması zor olan stop-limit orderi anlatacağım. Stop limiti, en yüksek teklifin veya en düşük sorgunun “dur” olarak bilinen belirli bir fiyata ulaşması üzerine düzenli bir alım satım siparişinin verilmesi (“limit emri” olarak da bilinir) için verilen bir emirdir. Bu kârları korumak veya kayıpları en aza indirgemek için yararlı olabilir.

stop-limit 3 önemli unsura dayanır

Stop – bunu “tetikleyici fiyat” olarak düşünün. Satmak için bir durdurma limiti emri koyarsanız, en yüksek teklif durana veya altına düştüğünde normal bir limite dönüşür. Satın almak için bir durdurma sınırı emri koyarsanız, en düşük talep durma noktasına yükseldiğinde veya aştığında düzenli bir limit emri haline gelecektir.

Limit – Bu, düzenli bir alış veya satış siparişinde “Fiyat” ile aynı şeydir. Dur limit siparişiniz, en yüksek teklifle veya en düşük fiyatla tetiklendiğinde durdurma fiyatınıza ulaştığında sorar, limit alanına girdiğiniz fiyat için bir satın alma veya satma talimatı haline gelir.

Miktar – Bu, düzenli bir alım satım emrinde “Miktar” ile aynı. Stop-limit siparişinizin tetiklenmesiyle satın almak veya satmak istediğiniz paraların miktarını gösterir.

 

Akılda kalması için her zamanki gibi örneklerle gidelim


Selling-

0.023 BTC fiyatla 100 LTC satın aldığınızı varsayalım. Şu an 0.026 BTC seviyesinde. Bir miktar kazanç elde ettiniz, ancak LTC konusunda iyi hissetmekte ve gitmeniz gereken hiçbir yer olmadığını düşünüyoruz. Aynı zamanda, kriptonun uçucu olduğunu ve yarının başlığının (“Mt.Gox 750 Milyon LTC’yi kaybettiğini”) fiyatın çökmesine neden olabileceğinin farkındasınızdır. LTC’nizi nasıl tutabilirsiniz, ancak bir çökme gelirse çıkmaya özen göstermek istiyorsanız Bu parametrelerle bir durdurma-limit emri yerleştirin:

Dur: 0.024 BTC
Limit: 0.023 BTC
Miktar: 100 LTC

Ardından, durdurma sınırı kutusundaki “Sat” ı tıklayın. Size ne olacağını söyleyen bir onay kutusu gelecektir: “En yüksek teklifi 0.024 BTC’ye veya daha altına düşürürse, 0.023 BTC’lik bir fiyatla 100 LTC satmak için bir emir yer alacaktır.”

Şimdi biraz korumanız var. LTC’nizi elinizde tutuyorsun, ancak fiyat 0.024BTC’ye düşerse, LTC otomatik olarak satılacaktır (0.023 BTC’ye veya daha fazla satın alma emri olduğu sürece). Normal bir satım emriyle olduğu gibi, madeni paralarınız mümkün olan en iyi fiyata satılacak; Bu nedenle, paranızın satıldığından emin olmak istiyorsanız limit fiyatını daha da düşük bir seviyeye ayarlayın.

Limit fiyatınızın durağınızın altında olması gerekmiyor. Eğer 0.024 BTC’ye düştükten sonra 0.025 BTC’ye sıçramasını öngörüyorsanız, durağınızı 0.024 BTC ve sınırınızı da 0.025 BTC olarak ayarlayabilirsiniz. Bu, en yüksek teklifin 0.024 BTC’ye düşmesi durumunda 0.025 BTC’lik bir satım emrinin verilmesine neden olacaktır.

 

Buying – 

 

XPM’nin 0.002 BTC’ye düştüğünü varsayalım. Düşüktür ve istediğin 300 XPM’yi satın almanın iyi bir zamanı. Ancak, bunun çökertilmediğini ve satın almadan önce daha da düşük seviyede kalmasını beklemek istersiniz diye düşünüyorsunuz. Yine de yanılıyorsunuz ve bir balina gelip fiyatı Neptün’ün aylarına pompalarsa satın almayı özlemediğinizden emin olmak istersiniz. Bu parametrelerle bir durdurma-limit emri yerleştirin:

Stop: 0.0022 BTC
Limit: 0.0025 BTC
Miktar: 300 XPM

Ardından, durdurma sınırı kutusundaki “Satın Al” ı tıklayın. Size ne olacağını söyleyen bir onay kutusu gelecektir: “En düşük fiyat 0.0022 BTC’ye veya üstüne çıkarsa, 0.0025 BTC’lik bir fiyatla 300 XPM satın almak için bir sipariş verilecektir.”

Şimdi, bagajcılar umutsuzluk içinde ağlarken fiyatı düşürdüğünü görebilirsiniz. Ancak yanılıyorsanız ve fiyat yükselirse, en düşük sormanın 0.0022 BTC’ye ulaştığında otomatik olarak (satın alımınızı karşılamak için 0.0025 BTC altında veya altında bir satım emri olduğu sürece) satın alırsınız.

Satış tipi durdurma limiti orderda olduğu gibi limitinizi istediğiniz yere koyabilirsiniz. Fiyat 0.0022 BTC’ye ulaştıktan sonra bir duraksama isterseniz, durağınızı 0.0022 BTC olarak, limitinizi 0.0021 BTC olarak ayarlayabilirsiniz. Bu, en düşük talep 0.0022 BTC’ye ulaştığında 0.0021 BTC’lik bir alım emrinin verilmesine neden olacaktır.

Bu hatırlamanın çok fazla olması durumunda, durdurma sınırı kutusuna birkaç sayı girip “Satın Al” veya “Sat” düğmesini tıklamayı deneyin. Onay kutusu çıkıp size tam olarak ne olacağını söyleyecek ve siz onaylamadığınız sürece order yerleştirilmeyecektir.

 

UYARI! Borsada oynarken çok dikkatli olmanız ve kısmi zararı peşinen kabul etmeniz gerekiyor. Kumardan çok bir farkı olmamasıyla birlikte tüm paralarınızı kaybedebilirsiniz. Bu yüzden stop limit koymanız zararınızı yüzdesel olarak sabitleyeceğinden sizin yararınıza olacaktır. kriptoakademi üzerinden öğrendiğiniz bilgileri birden fazla sitede daha araştırarak öğrenimlerinizi pekiştirmelisiniz. Site üzerinde hiç bir içerik yatırım tavsiyesi değildir.