Proof of stake avantajları

  • En önemlisi enerji masraflarını azaltması. Bitcoin madencilerin’in elektrik masrafı saatte $50.000. Günde 1.2 milyon dolar, ayda 36 milyon dolar ve yılda 450 milyon dolar demek bu. Sadece kafanızı kaldırın ve boşa harcanan enerjiye bakın. Proof-of-stake ile birlikte tüm işlemlerin olayları değişiyor ve bu masraflar neredeyse ortadan kalkıyor.

 

  • ASIC’in ortadan kalkması: Tüm süreç sanal olduğundan kimin daha iyi ekipmanı olduğu sorunu ortadan kalkıyor.

 

  • %51 atak zorlaşıyor: Madenciler hash power’in %51’ine sahip olmaları durumunda oluşabilecek atakları ortadan kaldırıyor proof-of-stake

 

  • Blok Yaratmak: Yeni blok yaratma hızı artıyor. ( bunu ilerleyen bölümlerde detaylı inceleyceğiz )

 

  • Ölçeklenebilirlik: Blockchain ölçeklenebilirliği sanallaştırmada daha güvenli bir yapıya geçiyor. ( buda ilerleyen bölümlerde daha detaylı öğreneceğiniz bir konu)

 

Daha önce proof of stake denense bile, ethereum – casper ile gelen en büyük fark dürüst madencilik olması. Eğer kötü niyetli bir blok yaratırsanız ödül elinizden alınmış oluyor. Kurallara göre oynamayanlar cezalandırılıyor.

 

Vitalik durumu şöyle açıklıyor;

“Yuvarlak bir masada 100 kişinin oturduğunu düşünün. Birinde bir deste kağıt var, her kağıt da farklı işlem kaydı var. İlk katılımcı kalemi alıp imza atıyor bir tanesine sonra yanındakine veriyor ve oda aynısını yapıyor. Her katılımcı işlem geçmişini imzalarsa 1 dolar alıyor. Eğer bir işlem geçmişini imzalayıp ardından farklı bir sayfayı imzalarsanız, eviniz yanıyor.”

Bir önceki yazımız olan ICO (Initial Coin Offering) Nedir? başlıklı makalemizde akademi bitcoin, bitcoin akademi ve bitcoin bulma hakkında bilgiler verilmektedir.