Bir çok ICO balon olarak nitelendirilebilir. Dolandırmak amaçlı olmasalar da kısa yoldan yatırım toplamanın yeni bir yöntemi olduğu için ben ico’lara destek vermiyorum. Aynı zamanda kriptografi ve blockchain’in itibarını zedelediğini düşünüyorum. 

 

Temmuz ayında her biri yeni oluşturulan ico’ların sayısı 30 idi, ağustosta bu rakam 50’ye çıktı ve destek verenler arasında Floyd Mayweather, Paris Hilton gibi isimler vardı bunlar tamamen reklam amaçlıydı çünkü o token’lar şuan yoklar.

 

 Kazananları seçin

2017 yazında sadece 100 tane ICO olduğunu varsayarsak bunların bir çoğunun çoktan fişleri çektiğini söylemeliyiz. Zaten yeni çıkan kriptolar çıkıp – battıkça en çok bilinen kriptolara yatırımlar artıyor ve değerleri yükseliyor ( bitcoin, ethereum gibi )

 

Ether, 3 senedir piyasada olan marketin en büyük 2. kriptosu dolayısıyla bilinirliği bir hayli fazla. Yeni çıkan ICO’lar ERC-20 standardını kullanıyor. Peki nedir bu standart?

ERC-20 cüzdan geliştiricilerine, borsalara ve diğer smart contract’lere yeni token’lerin nasıl kullanılacağını önceden belirleme olanağı sağlar.

Anlaşılabilir dilde: Eğer bir ICO’ya yatırım yapma düşünceniz varsa, ethereum almak zorundasınız.

daha fazla detay öğrenmek isterseniz erc-20 nedir? konusunu okumanızda fayda var.

 

Dolayısıyla, bir yatırımcının yeni ICO’lardan herhangi birine girmesi için ether almaları gerekir. Ancak az bilinen kriptolar bazı insanlara kötü deneyimleri yaşatacak çünkü para kaybedecekler. Buna rağmen ardındaki temel teknoloji “blockchain” uygulamarın altında gizli bir altyapı olarak değer sağlayacaktır.

 

 

Ne balondur ne değildir!

Kafası karışanlar için şöyle özetleyebiliriz; ico’lar balon olmak zorunda değil. Örneğin golem projesi bir erc-20 protokolüyle geliştirilmiş ve büyük potensel vaadeden bir projedir ama bunun dışında dikkat edilmesi gereken noktaları sizlere sıralayalım

 

 

Bir ico’ya yatırım yapmaya karar vermeden önce dikkat etmeniz gereken noktalar

  • Geliştirici ekibin daha önce yaptığı işler
  • White paper ( 1-4 sf. whitepaper varsa uzak durun! ) kimse projesini ve ne yapacaklarını bu kadar kısa yazıda anlatamaz.
  • Teknolojilerinin çalışabilir olup olmadığı.
  • ICO’ya yatırım yaptığınız zaman ne gibi bir yarar sağlayacak size.
  • Paranızı geri nasıl aldığınızı sorun.
  • Yeterli güvenlik düzeyleri mevcut mu? Saldırılara karşı tedbirliler mi? Geliştirici ekipte siber güvenlik uzmanı var mı ?

 

Son olarak Çin ico’ları yasakladığnı hatırlatalım ve yazımıza son verelim.

Bir önceki yazımız olan Zcash Nedir? başlıklı makalemizde zcash fiyat, zcash kur ve zcash nasıl alınır hakkında bilgiler verilmektedir.