İnsanlar sıfırdan bir şeyler yaratmak yerine, ethereum blockchainini kullanarak geliştirdikleri merkezi olmayan uygulamaların ( decentralized apps ) yani “dapps” bir protokole bağlanması. Ethereum’un dünya bilgisayarı projesinde her şeyin kusursuzca çalıştığı bir ekosistem.

Anlayacağımız dilde örneklerle gidecek olursak;

Mesela biz bir dapps yapıyoruz ve adına kripto tech diyelim birimide “KAC” olsun yani kripto akademi coin. Biz ethereum blockchainini kullanarak yarattığımız bu dapp ile kullanıcılarımıza eğitim sisteminini değiştireceğimizi, herkesin bizi kullanacağı bir sistem yaratacağımızı, özgün olacağımı, vs bir sürü şey sıralanabilir açıklıyoruz. Karşılığında bize yatırım yapacak kişilerden ethereum alıyoruz ve karşılığında KAC token veriyoruz. Bunu sıfırdan yapmak ile ERC-20 ile yapmak arasında ki fark burda ortaya çıkıyor.

ERC-20 nedir? nasıl çalışır?

Yeniden bir şey icat etmemize gerek kalmaması diyebiliriz. Standardın ne kadar önemli olduğunu burdan anlayabiliriz. ERC-20 cüzdan sağlayıcılarına, kripto borsalarına ve dimer akıllı sözleşmelere yeni jetonları nasıl kullanacağını önceden belirleme olanağı sağlıyor.

ERC-20 ile tasarlanmış ve borsalarda işlem gören önemli hacime sahip başlıcaları; Golem, Gnosis, Augur gibileridir. Sürekli değiştiği için http://www.coinmarketcap.com üzerinden güncel pazarı inceleyebilirsiniz.

Token nedir?

Ethereum blockchainine bağlı tokenler, akıllı-sözleşmeler ile etkileşimde bulunmasını sağlayan birer dijital varlıklardır.

Her şeyden önce  token nedir ve token’in ethereum blockchain’inin para birimi ether’den farkı nedir gibi sualleri irdelemekte yarar var.

Yine örneklerle ilerleyelim;

Ali, Ayşe’nin dijital cüzdanına 10 KAC göndereceği zaman sırasıyla şu işlemler olur;

  • KAC kontraktı Ali’nin imzayı atıp atmadığına ve bu transferi yapabilmek için gerekli tokenı olup olmadığına bakar.
  • Bu fon Ayşe’nin hesabına aktarılır.
  • Bu işlemin onaylandığına dair bilgilendirme yapar.

 

Token ve ether aynı şey değildir. Ether, ethereum blockchain’ine sabit olarak kodlanmıştır. Kripto para olarak işlem görür ve kullanıcılarının akıllı sözleşmelerini işlem fiyatlarının ödemesini sağlayarak kendi ağını güçlendirir.

Bir işlem yapacağınız zaman token ile ether olarak ödeme yaparsınız. Bu ödeme ethereum madencilerine gider.

Bir önceki yazımız olan Zcash Nedir? başlıklı makalemizde zcash fiyat, zcash kur ve zcash nasıl alınır hakkında bilgiler verilmektedir.